Course List

Term: Course Type: Location:

For available courses online, please select Online Courses in the Location drop down menu.
For courses taught in languages other than English such as Spanish or Korean, please select the appropriate language in the Course Type drop down menu.



To view more information on a class, click on the class name. If the class is grey and has an next to it, that class is closed for that semester.

Fall 2014 Graduate Courses | Fort Worth

Church Music

SYNM Course No. Title Instructor Days Times
5558 MUMST-4960-A MDiv W/ Ch Music Comp Exams  John Simons  
5559 MUMST-4970-A MAW Comprehensive Exams  John Simons  
5560 MUMST-4980-A MACM Comprehensive Exams  John Simons  
5729 MUMST-4990-A MM Comprehensive Exams  John Simons  

Composition

5899 COMPN-4500-A Composition Master Class  R. Christopher Teichler M 01:00PM-01:50PM
4873 COMPN-4512-A MM Composition I  R. Christopher Teichler  
4876 COMPN-4542-A MM Composition IV and Recital  R. Christopher Teichler  
5954 COMPN-4970-A MM Research and Writing  R. Christopher Teichler  
4877 COMPN-5512-A Elective Composition  R. Christopher Teichler  

Conducting

5704 CONDG-4600-A Conducting Master Class  David Thye M 12:00PM-12:50PM
5294 CONDG-4602-A Adv Conducting & Choral Proc  David Thye TTH 11:30AM-12:20PM
4879 CONDG-4631-A Elective Applied Condg: Choral  David Thye  
6500 CONDG-4631-B Elective Applied Condg: Instr  Kurt Sprenger  
4880 CONDG-4632-A Applied Conducting I: Choral  David Thye  
6439 CONDG-4632-B Applied Conducting I: Instr  Kurt Sprenger  
4882 CONDG-4642-A Applied Condng Ii: Instrument  Kurt Sprenger  
5953 CONDG-4680-A M.M. Research and Writing  David Thye  

Ensemble Activities

5600 ENSEM-3010-A SW Master Chorale  David Thye M 07:00PM-09:30PM
5597 ENSEM-3018-A SW Master Chorale  David Thye M 07:00PM-09:30PM
5611 ENSEM-3070-A Guitar Ensemble  Thomas Burchill M 09:00AM-10:40AM
5608 ENSEM-3078-A Guitar Ensemble  Thomas Burchill M 09:00AM-10:40AM
5577 ENSEM-3080-A Combo Lab I   
5574 ENSEM-3088-A Combo Lab I  Quamon Fowler F 02:20PM-03:50PM
5587 ENSEM-3090-A Combo Lab II   
5584 ENSEM-3098-A Combo Lab II  Thomas Burchill M 05:00PM-08:00PM
5948 ENSEM-3608-A Piano Ensemble  Hana Park  
5619 ENSEM-3620-A Orchestra  Garry J. Hardin, II S 10:00AM-11:30AM
5616 ENSEM-3628-A Orchestra  Kurt Sprenger S 10:00AM-11:30AM
5654 ENSEM-3630-A NewSound  Garry J. Hardin, II TTH 03:30PM-04:45PM
5652 ENSEM-3638-A NewSound  Garry J. Hardin, II TTH 03:30PM-04:45PM
5636 ENSEM-3640-A Southwestern Chamber Chorale  Tom Song MW 03:30PM-04:45PM
5630 ENSEM-3650-A Southwestern Singers  John Simons TTHF 03:30PM-04:45PM
5626 ENSEM-3658-A Southwestern Singers  John Simons TTHF 03:30PM-04:45PM
5641 MUSIC-3200-N Chapel Orchestra  Garry J. Hardin, II M
TTH
03:30PM-05:30PM
08:30AM-09:45AM
5640 MUSIC-3201-N Chapel Orchestra  Garry J. Hardin, II M
TTH
03:30PM-05:30PM
08:30AM-09:45AM
5646 MUSIC-3300-N Chapel Choir  Leonard Day M 03:30PM-05:30PM
5645 MUSIC-3301-N Chapel Choir  Leonard Day M 03:30PM-05:30PM
5647 MUSIC-3308-N Chapel Choir  Leonard Day M 03:30PM-05:30PM

Jazz Studies

6428 JAZCM-4222-A Jazz Styles and Analysis  Garry J. Hardin, II  
5715 JAZCM-4232-A Jazz Improvisation  Garry J. Hardin, II M 02:00PM-03:40PM
4902 JAZPR-4032-A Mm Jazz Studies III - Piano  Arlington Jones  
6436 JAZPR-4032-B Mm Jazz Studies III - Wind Ins  Quamon Fowler  
5998 JAZPR-4282-A Advanced Jazz Improvisation  Arlington Jones  
5572 JAZPR-4900-A Jazz Master Class  Arlington Jones M 09:00AM-09:50AM
4906 JAZPR-5011-A Elec Studio Instrument - Piano  Arlington Jones  
6437 JAZPR-5011-B Elec Studio Instrument - Piano  Arlington Jones  
6489 JAZPR-5011-C Elec Studio Instr - Saxophone  Quamon Fowler  
4907 JAZPR-5012-A Elec Studio Instrument-Piano  Arlington Jones  

Music History

5675 MUHST-3111-A Music History Review I  Jason Runnels WF 07:00AM-08:15AM
5676 MUHST-3121-A Music History Review II  Jason Runnels WF 07:00AM-08:15AM
5677 MUHST-4102-A Introduction to Music Research  Fang-Lan Hsieh TTH 01:00PM-01:50PM
5678 MUHST-4142-A Music in the 19th Century  William Colson WF 08:30AM-09:20AM

Music Ministry

5662 MUMIN-3351-A Supervised Ministry I  Donald Wyrtzen W 11:30AM-12:20PM
5663 MUMIN-3362-A Worship  Scott Aniol TTH 11:30AM-12:20PM
5564 MUMIN-4262-A Comparative Liturgies  Scott Aniol M 02:00PM-03:40PM
5666 MUMIN-4340-A Children's Choir Lab  John Simons M 04:00PM-05:15PM
5563 MUMIN-4342-A Church Music Education I  Robert Pendergraft TTH 02:30PM-03:20PM
5952 MUMIN-4411-A Dir Teach in Child Music Ed  Donald Wyrtzen  
5667 MUMIN-4522-A Arts, Architecture & Aesthetic  Scott Aniol WF 01:00PM-01:50PM
5668 MUMIN-4542-A Worshp Ldr as Pastor and Admi  Tom Song TTH 08:25AM-09:15AM
5669 MUMIN-4571-A Practicum:ldng Instrmtl Grps  Arlington Jones W 11:30AM-12:20PM
5565 MUMIN-4581-A Practicum: Media and Staging  Quamon Fowler F 10:00AM-10:50AM
5660 SPFMU-3101-A Spiritual Formation I-Music  Tom Song W
TWTH
11:30AM-12:20PM
10:00AM-11:10AM

Music Theory

5947 MUTHY-4970-A MM Research in Writing  William Colson  

New Student Orientation

6206 ORIEN-4000-A Music School Orientation  Allen Lott  

Orchestral Instruments

6043 ORINS-4032-B Mm Instrument III Drums  Garry J. Hardin, II  
4892 ORINS-4032-PA Mm Instrument III - Flute  Garry J. Hardin, II  
4893 ORINS-4092-A Mm Instrument Iv& Recital Drum  Garry J. Hardin, II  
6044 ORINS-4900-A Instrument Master Class  Kurt Sprenger M 01:00PM-01:50PM
6181 ORINS-4900-B Guitar Master Class  Thomas Burchill M 11:00AM-11:50AM
5714 ORINS-4931-A Church Orchestra Practicum I  Garry J. Hardin, II  
6235 ORINS-4941-A Church Orchestra Practicum II  Garry J. Hardin, II  
4894 ORINS-4951-A Instrument - Guitar  Thomas Burchill  
6431 ORINS-4951-B Instrument - Violin  Kurt Sprenger  
6495 ORINS-4951-C Instrument - Guitar  Garry J. Hardin, II  
4896 ORINS-5011-A Elective Instrument - Guitar  Thomas Burchill  
4897 ORINS-5021-A Elective Instrument - Drums  Terence Hobdy   -
4898 ORINS-5032-A Elective Instrument - Violin  Kurt Sprenger  
6432 ORINS-5032-B Elective Instrument - Guitar  Thomas Burchill  
6467 ORINS-5032-C Elective Instrument - Wind  Quamon Fowler  

Organ

5718 ORGCL-4741-A Sem in Organ Ped and Prac Tchg  Yoon-Mi Lim  
5720 ORGPR-4700-A Organ Master Class  Yoon-Mi Lim M 01:00PM-01:50PM
4916 ORGPR-4782-A MM Organ III  Yoon-Mi Lim  
4920 ORGPR-5711-A Elective Organ  Yoon-Mi Lim  
4922 ORGPR-5732-A Elective Organ  Yoon-Mi Lim  

Performance Lab

5724 PFMLB-3010-A Performance Laboratory  William Colson F 11:30AM-12:20PM

Piano

5693 PIACL-3881-A Accompanying  Robert Smith W 03:00PM-03:50PM
5694 PIACL-4801-A Seminar in Piano Pedagogy I  Jill Sprenger M 09:00AM-09:50AM
5898 PIACL-4811-A Seminar in Piano Literature I  Robert Smith M 01:00PM-01:50PM
6006 PIACL-4811-B Seminar in Piano Literature I  Robert Smith M 01:00PM-01:50PM
5695 PIACL-4861-A Piano Pedagogy Development I  Jill Sprenger M 10:00AM-10:50AM
5946 PIACL-4961-A Adv Piano Pedagogy Strategies  Jill Sprenger  
5955 PIACL-4991-A Special Research in Piano  Robert Smith  
6195 PIAPR-4800-B Piano Master Class  Robert Smith M 12:00PM-12:50PM
6199 PIAPR-4800-C Piano Master Class  Jill Sprenger M 12:00PM-12:50PM
4936 PIAPR-4812-A MM Piano I  Robert Smith  
6453 PIAPR-4812-B MM Piano I  Jill Sprenger  
5995 PIAPR-4822-B Mm Piano II - Pedagogy  Jill Sprenger  
6007 PIAPR-4822-C Mm Piano II - Performance  Robert Smith  
4940 PIAPR-4882-A MM Piano III  Robert Smith  
4941 PIAPR-4892-A MM Piano IV and Recital  Jill Sprenger  
4942 PIAPR-4951-A Piano  Moira Hopfe-Ostensen  
4943 PIAPR-4961-A Piano  Moira Hopfe-Ostensen  
4944 PIAPR-5811-A Elective Piano  Moira Hopfe-Ostensen  
6455 PIAPR-5811-B Elective Piano  Hana Park  

Voice

5697 VOICL-3912-A Class Voice I - Music Majors  Carol Aultman TTH 02:30PM-03:20PM
5699 VOICL-3922-A Class Voice II - Music Majors  Faith Watt WF 02:30PM-03:20PM
5703 VOICL-4902-A Voice Pedagogy  Angela Cofer TTH 02:30PM-03:20PM
5701 VOICL-4911-A Seminar in Solo Vocal Lit: I  James Robinson W 11:30AM-12:20PM
5702 VOICL-4952-A Seminar in Voice Pedagogy  Angela Cofer M 02:00PM-03:40PM
6191 VOIPR-4900-B Voice Master Class  James Robinson M 11:00AM-11:50AM
6178 VOIPR-4900-C Voice Master Class  Carol Aultman M 11:00AM-11:50AM
6183 VOIPR-4900-D Voice Master Class  Angela Cofer M 11:00AM-11:50AM
6187 VOIPR-4900-E Voice Master Class  Ronald Montgomery M 11:00AM-11:50AM
4950 VOIPR-4912-A MM Voice I  James Robinson  
6460 VOIPR-4912-B MM Voice I  Leonard Day  
4951 VOIPR-4922-A MM Voice II  Angela Cofer  
4953 VOIPR-4942-A MM Voice Ped IV: Oratorio Lit  Angela Cofer  
4954 VOIPR-4951-A Voice  Ronald Montgomery  
4955 VOIPR-4961-A Voice  James Robinson  
4956 VOIPR-4982-A MM Voice III: Grad Recit  Angela Cofer  
4957 VOIPR-4992-A MM Voice IV: Oratorio Li  Ronald Montgomery  
6447 VOIPR-4992-B Mm Voice Perf IV and Recital  Angela Cofer  
4958 VOIPR-5911-A Elective Voice  Ronald Montgomery  
4960 VOIPR-5931-A Elective Voice  Carol Aultman  
4961 VOIPR-5932-A Elective Voice  James Robinson  
6445 VOIPR-5932-B Elective Voice  Ronald Montgomery  
4962 VOIPR-5941-A Elective Voice  James Robinson  
4963 VOIPR-5942-A Elective Voice  Leonard Day  

Church and Family Ministries

SYNM Course No. Title Instructor Days Times

Administration

5322 ADMIN-3313-A Administration and Church Law  Paul Stutz WF 01:00PM-02:15PM
5325 ADMIN-3553-A Leading Evangelistic Small Grp  Andrew Dowden T 06:15PM-09:00PM

Childhood Education

5328 CHDED-4213-A Admin of Early Childhd Prog  Karen Kennemur F
S
F
S
F
S
12:00PM-07:00PM
08:00AM-03:00PM
12:00PM-07:00PM
08:00AM-03:00PM
12:00PM-07:00PM<
5330 CHDED-4313-A Teaching Min in Early Childhd  Karen Kennemur M 03:00PM-05:45PM

Christian School Education

5345 CSEDU-5403-A Internship in Chrn School Educ  Patricia Nason  
5347 CSEDU-5810-A MACSE Continuous Enrollment  Patricia Nason  
5348 CSEDU-5813-A Thesis in Christian School Edu  Patricia Nason  

Church Recreation

5333 CHREC-4263-A Church Recreation Facilities  Paul Stutz WF 11:30AM-12:45PM
5334 CHREC-4323-A Ministry Through the Outdoors  Waylan Owens M 12:00PM-02:45PM

Collegiate Ministry

5344 COLMN-4393-A Campus Ministry Internship  Max Barnett  

Counseling

5336 CNSLN-3003-A History of Soul Care and Couns  Mr Dale Johnson WF 01:00PM-02:15PM
5975 CNSLN-3103-A Psychology and Psychotherapy  John Babler TTH 08:30AM-09:45AM
5337 CNSLN-3203-A Principles of Biblical Counsel  Frank Catanzaro WF 08:30AM-09:45AM
5338 CNSLN-3203-B Principles of Biblical Counsel  Frank Catanzaro M 08:00AM-10:45AM
5339 CNSLN-4303-A Grief and Crisis Counseling  John Babler TTH 11:30AM-12:45PM
5341 CNSLN-5002-A Counseling Practicum I  Frank Catanzaro T 06:15PM-08:15PM
5937 CNSLN-5003-A Counseling Practicum I  Frank Catanzaro T 06:15PM-09:00PM

Educational Ministries

5349 EDMIN-3003-A The Ministry of Education  Waylan Owens TTH 01:00PM-02:15PM
5350 EDMIN-3003-B The Ministry of Education  John Derouen M 08:00AM-10:45AM
5351 EDMIN-3013-A Theology of Church and Family  Mr Dale Johnson TTH 11:30AM-12:45PM
5364 SPFEM-3101-A Spiritual Formation I - Em  Mr Dale Johnson M 11:00AM-12:00PM
5366 SPFEM-3101-B Spiritual Formation I - Em  Karen Kennemur T
TWTH
11:30AM-12:20PM
10:00AM-11:10AM
5367 SPFEM-3101-C Spiritual Formation I - Em  Richard Ross W
TWTH
11:30AM-12:20PM
10:00AM-11:10AM
5994 SPFEM-3101-C2 Spiritual Formation I - Em  Candice Finch W
TWTH
11:30AM-12:20PM
10:00AM-11:10AM
6127 SPFEM-3101-C3 Spiritual Formation I - Em  Mr Dale Johnson W
TWTH
11:30AM-12:20PM
10:00AM-11:10AM
5368 SPFEM-3101-D Spiritual Formation I - Em  John Derouen TH
TWTH
11:30AM-12:20PM
10:00AM-11:10AM

Foundations of Educ

5352 FOUND-3333-A Theology & Phil of Chrn Educ  Patricia Nason M 12:00PM-02:45PM
6416 FOUND-3333-C Theology & Phil for Chrn Educ  Patricia Nason   -
6468 FOUND-4353-C Curric Design for Chrn Min  Patricia Nason   -
5354 FOUND-5902-A Foundations Field Exp (OJT)  Patricia Nason M 11:00AM-11:50AM

Homemaking

5546 HMKNG-4803-A Topics in Hmkng: Fmly Res Mngt  Patricia Ennis TTH 02:30PM-03:45PM

Human Growth & Development

5357 HUMGR-3013-A Bib Anthropology & Pedagogy  Matthew Harrison TH 06:15PM-09:00PM
5358 HUMGR-3013-B Bib Anthropology & Pedagogy  Matthew Harrison WF 11:30AM-12:45PM

Student Ministries

5369 STMIN-4323-A Student Ministry Essentials  John Derouen M 12:00PM-02:45PM
5370 STMIN-4343-A Student Ministry Strategies  John Derouen TTH 01:00PM-02:15PM
5371 STMIN-4363-A Role of Stu in Rev & Awakening  Richard Ross WF 07:00AM-08:15AM

Women's Ministry

5737 WOMIN-3513-A Leadership in Women's Ministry  Terri Stovall M 12:00PM-02:45PM
5801 WOMIN-4123-A Biblical Counseling for Women  Cheryl Bell WF 01:00PM-02:15PM
5739 WOMIN-4373-A Women's Issues  Candice Finch TTH 08:30AM-09:45AM

Interdepartmental

SYNM Course No. Title Instructor Days Times

Modern Language

5437 MODLG-3113-A Beginning Theological German  Joshua Williams TTH 04:00PM-05:15PM
5438 MODLG-3213-A Beginning Theological French  Jennifer Davis TTH 08:30AM-09:45AM
5439 MODLG-3313-A Beginning Theological Latin  Dongsun Cho TTH 02:30PM-03:45PM

Seminary Core

5540 WRCOM-3302-A Written Communication  Steve Fine TH 06:15PM-08:00PM

Roy Fish School of Evang/Missn

SYNM Course No. Title Instructor Days Times

Applied Ministry

5171 APLEV-4031-A Applied Ministry  Mike Morris T 11:30AM-12:20PM
5172 APLEV-4041-A Applied Ministry  Mike Morris TH 11:30AM-12:20PM
5173 APLEV-5602-A Great Commission Mentorship 1  Mike Morris  
5174 APLEV-5612-A Great Commission Mentorship 2  Mike Morris  
5175 APLEV-5622-A Great Commission Mentorship 3  Mike Morris  

Evangelism

5248 EVANG-3000-A Personal Evangelism Practicum  Mike Morris  
5249 EVANG-3000-B Personal Evangelism Practicum  Mike Morris  
5250 EVANG-3303-A Contemporary Evangelism  Matt Queen M 08:00AM-10:45AM
5251 EVANG-3303-B Contemporary Evangelism  Brandon Kiesling TTH 11:30AM-12:45PM
5252 EVANG-4383-A Evangelistic Preaching  E. Scott Maze WF 07:00AM-08:15AM
6132 EVANG-4493-A Intro to Nrth American Ch Plnt  Steve Lee WF 01:00PM-02:15PM
5507 SPFEV-3101-A Spiritual Formation I-Evang  Mike Morris W
TWTH
11:30AM-12:20PM
10:00AM-11:10AM
5508 SPFEV-3101-B Spiritual Formation I-Evang  Dean Sieberhagen T
TWTH
11:30AM-12:20PM
10:00AM-11:10AM
5506 SPFEV-3101-C Spiritual Formation I-Evang  John Massey TH
TWTH
11:30AM-12:20PM
10:00AM-11:10AM

Islamic Studies

5389 ISLST-4263-A Pre-Islamic Chrnty in Mid-East  Dean Sieberhagen M 12:00PM-02:45PM
6208 ISLST-4273-D Islamic Texts: Qur'an & Hadi  Tony Maalouf  
5391 ISLST-4283-A Chrn Inquiry Islamic Fth/Prct  Dean Sieberhagen WF 11:30AM-12:45PM
5440 MODLG-3513-A Beginning Arabic I  Lamis Maalouf TTH 11:30AM-12:45PM
5441 MODLG-4513-A Introduction to Qur'anic Arabi  Lamis Maalouf TTH
T
01:00PM-02:15PM
02:15PM-03:15PM

Missions

5404 MISSN-3000-A Distance Learning Orientation  Keith Eitel T 06:30PM-08:30PM
5405 MISSN-3100-A Missions Practicum  Mike Morris  
5406 MISSN-3100-B Missions Practicum  Mike Morris  
5407 MISSN-3363-A Introduction to Missiology  Keith Eitel TH 06:15PM-09:00PM
5408 MISSN-3363-B Introduction to Missiology  Dean Sieberhagen TTH 08:30AM-09:45AM
5411 MISSN-4333-A World Religions:Missn Appr  Mike Morris WF 08:30AM-09:45AM
5413 MISSN-4353-A Biblical Foundations of Missn  John Massey M 03:00PM-05:45PM
5415 MISSN-4493-A Intro to Nrth American Ch Plnt  Steve Lee WF 01:00PM-02:15PM
5417 MISSN-4503-A Intro to International Ch Plnt  Daniel Sanchez WF 01:00PM-02:15PM
5419 MISSN-5373-A Cross-Cultural Witn Gosp/Min  John Massey TTH 01:00PM-02:15PM
5421 MISSN-5413-A Missiological Issues: GCRN  Mike Morris TH
F
01:00PM-07:00PM
09:00AM-05:00PM

Theology

SYNM Course No. Title Instructor Days Times
6050 ETHIC-4383-A Ethical Theory  Travis Dickinson WF 11:30AM-12:45PM
5397 MATHE-5001-A Ma Theology Thesis Research  Mark Taylor  
5398 MATHE-5003-A M.A. in Theology Thesis  Mark Taylor  
5399 MATHE-5010-A M.A. Theol Continuous Enrollmt  Mark Taylor  
5400 MDVTH-5010-A Mdiv Theol Continuous Enrollmt  Mark Taylor  
5509 SPFTH-3101-A1 Spiritual Formation I-Theology  Paul Hoskins M 11:00AM-12:00PM
5510 SPFTH-3101-A2 Spiritual Formation I-Theology  John Taylor M 11:00AM-12:00PM
5511 SPFTH-3101-B1 Spiritual Formation I-Theology  Paul Gould W
TWTH
11:30AM-12:20PM
10:00AM-11:10AM
5512 SPFTH-3101-B2 Spiritual Formation I-Theology  Thomas Kiker T
TWTH
11:30AM-12:20PM
10:00AM-11:10AM
5513 SPFTH-3101-B3 Spiritual Formation I-Theology  Joshua Williams T
TWTH
11:30AM-12:20PM
10:00AM-11:10AM
5514 SPFTH-3101-B4 Spiritual Formation I-Theology  Steven Ortiz T
TWTH
11:30AM-12:20PM
10:00AM-11:10AM
5515 SPFTH-3101-B5 Spiritual Formation I-Theology  Vern Charette T
TWTH
11:30AM-12:20PM
10:00AM-11:10AM
5516 SPFTH-3101-C1 Spiritual Formation I-Theology  Evan Lenow W
TWTH
11:30AM-12:20PM
10:00AM-11:10AM
5517 SPFTH-3101-C2 Spiritual Formation I-Theology  Aaron Son W
TWTH
11:30AM-12:20PM
10:00AM-11:10AM
5518 SPFTH-3101-C3 Spiritual Formation I-Theology  W, Madison Grace W
TWTH
11:30AM-12:20PM
10:00AM-11:10AM
5519 SPFTH-3101-C4 Spiritual Formation I-Theology  Ryan Stokes W
TWTH
11:30AM-12:20PM
10:00AM-11:10AM
5520 SPFTH-3101-D Spiritual Formation I-Theology  Candice Finch W
TWTH
11:30AM-12:20PM
10:00AM-11:10AM

Applied Ministry

3810 APLMN-3001-A Applied Ministry: CPT  Michael Wilson  
5178 APLMN-3101-A Internship  Michael Wilson  
5297 APLMN-3102-A Internship  Michael Wilson  
5387 APLMN-3103-A Internship  Michael Wilson  
5299 APLMN-3201-A Practicum  Michael Wilson  
5179 APLMN-3202-A Practicum  Michael Wilson  
5300 APLMN-3203-A Practicum  Michael Wilson  
5301 APLMN-3301-A Mentorship  Michael Wilson  
5302 APLMN-3302-A Mentorship  Michael Wilson  
5180 APLMN-3303-A Mentorship  Michael Wilson  
5183 APLMN-3401-A Apprenticeship  Michael Wilson  
5303 APLMN-3402-A Apprenticeship  Michael Wilson  
5304 APLMN-3403-A Apprenticeship  Michael Wilson  
5184 APLMN-3501-A Disciple-Making  Michael Wilson  
5185 APLMN-3502-A Disciple-Making  Michael Wilson  
5186 APLMN-3503-A Disciple-Making  Michael Wilson  
5187 APLMN-3601-A Leadership  Michael Wilson  
5188 APLMN-3602-A Leadership  Michael Wilson  
5189 APLMN-3603-A Leadership  Michael Wilson  
5191 APLMN-4021-A Applied Ministry-Mentoring  Michael Wilson M 11:00AM-11:50AM
5192 APLMN-4021-B Applied Ministry-Mentoring  Charles A. Stewart M 11:00AM-11:50AM
5193 APLMN-4021-C Applied Ministry-Mentoring  Charles A. Stewart M 05:00PM-05:50PM
5194 APLMN-4021-D Applied Ministry-Mentoring  Michael Wilson T 11:30AM-12:20PM
5195 APLMN-4021-E Applied Ministry-Mentoring  Michael Wilson T 04:15PM-05:05PM
5196 APLMN-4021-F Applied Ministry-Mentoring  Michael Wilson W 11:30AM-12:20PM
5197 APLMN-4021-G Applied Ministry-Mentoring  Michael Wilson TH 11:30AM-12:20PM

Archaeology and Archaeological Method

5198 ARCHE-3203-A Arch of the New Testament Wrld  Thomas Davis TTH 08:30AM-09:45AM
5395 MAABS-5001-A Thesis Research  Mark Taylor  
6442 MAABS-5003-A Thesis  Mark Taylor  
5396 MAABS-5010-A M.A. Theol Continuous Enrollmt  Mark Taylor  

Baptist Studies

5217 BPTST-3203-A Baptist Heritage  W, Madison Grace M 03:00PM-05:45PM
5218 BPTST-3203-B Baptist Heritage  W, Madison Grace WF 08:30AM-09:45AM
6488 BPTST-3203-CF Baptist Heritage  W, Madison Grace  
6487 BPTST-4613-C British Baptists  W, Madison Grace  

Biblical Backgrounds and History

5201 BBHST-3333-A Hist'l Geography Bible Land  Steven Ortiz WF 11:30AM-12:45PM
5944 BBHST-4103-A Social/Cultrl Set-Anct Palest  Thomas Davis TTH 11:30AM-12:45PM
6490 BBHST-4203-C Soc & Cultrl Set of Palestine  Thomas Davis  

Biblical Studies

5208 BIBST-3203-A Biblical Hermeneutics  John J. Yeo WF 08:30AM-09:45AM
5209 BIBST-3203-B Biblical Hermeneutics  John Taylor M 08:00AM-10:45AM
5210 BIBST-3203-C Biblical Hermeneutics  Charles Martin TTH 01:00PM-02:15PM

Biblical Theology

5211 BIBTH-4343-A New Testament Theology  Paul Hoskins TTH 08:30AM-09:45AM
5212 BIBTH-5593-A Issues in Biblical Theology  Ryan Stokes M 03:00PM-05:45PM

Christian Ethics

5237 ETHIC-4303-A The Christian Home  Evan Lenow TTH 08:30AM-09:45AM
5238 ETHIC-4303-B The Christian Home  Evan Lenow M 06:15PM-09:00PM
5240 ETHIC-4323-A The Bible & Moral Issues  Evan Lenow WF
W
08:30AM-09:45AM
08:30AM-09:45AM
5241 ETHIC-5323-A Selected Iss of Life & Death  Evan Lenow TTH 11:30AM-12:45PM
6154 ETHIC-5353-A Special Topics in Ethics  Steven Smith   -

Church History and Historical Theology

5226 CHAHT-3103-A Church History I  W, Madison Grace TTH 07:00AM-08:15AM
5227 CHAHT-3103-B Church History I  Kevin Kennedy M 03:00PM-05:45PM
5228 CHAHT-3103-C Church History I  Robert Caldwell WF 01:00PM-02:15PM
6228 CHAHT-3113-C Church History II  Robert Caldwell  
5219 CHAHT-4333-A Theology of John Calvin  Kevin Kennedy TTH 01:00PM-02:15PM
6430 CHAHT-4703-C The Development of Doctrine  Malcolm Yarnell  

New Testament

5258 GREEK-3313-A Biblical Greek I  Aaron Son WF 07:00AM-08:15AM
5259 GREEK-3313-B Biblical Greek I  Mark Taylor TTH 11:30AM-12:45PM
5260 GREEK-3313-C Biblical Greek I  Paul Hoskins WF 01:00PM-02:15PM
5261 GREEK-3313-D Biblical Greek I  John Taylor M 06:15PM-09:00PM
5262 GREEK-4313-A Translation/Interp: Galatians  John Taylor T 06:15PM-09:00PM
5263 GREEK-4313-B Translation/Interp: Sel Psgs  Aaron Son TTH 11:30AM-12:45PM
7213 GREEK-4323-C Exegetical Method  John Taylor  
5265 GREEK-5073-A Exegesis of I Corinthians  Mark Taylor TTH 01:00PM-02:15PM
5444 NEWTS-3313-A Basic New Testament I  Aaron Son TTH 08:30AM-09:45AM
5445 NEWTS-3313-B Basic New Testament I  James Wicker M 12:00PM-02:45PM
5446 NEWTS-3313-C Basic New Testament I  James Wicker TH 06:15PM-09:00PM
5447 NEWTS-3323-A Basic New Testament II  James Wicker WF 01:00PM-02:15PM
5794 NEWTS-4063-A Romans  Paige Patterson T 07:00PM-09:30PM
5443 NEWTS-4073-A First Corinthians  Mark Taylor TH 06:15PM-09:00PM

Old Testament

5280 HEBRW-4313-A Biblical Hebrew I  Randy Payne WF 07:00AM-08:15AM
5270 HEBRW-4313-B Biblical Hebrew I  George Klein TTH 11:30AM-12:45PM
5281 HEBRW-4313-C Biblical Hebrew I  Eric Mitchell M 06:15PM-09:00PM
5271 HEBRW-4356-A Biblical Hebrew I and II  George Klein TTH 01:00PM-03:45PM
5272 HEBRW-5003-A Translation and Interpretation  Ryan Stokes TTH 11:30AM-12:45PM
5273 HEBRW-5003-B Translation and Interpretation  George Klein T 06:15PM-09:00PM
5606 HEBRW-5593-A Exegesis of 1 & 2 Kings  Eric Mitchell WF 01:00PM-02:15PM
5454 OLDTS-3313-A Basic Old Testament I  Ethan Jones T 06:15PM-09:00PM
5455 OLDTS-3313-B Basic Old Testament I  Joshua Williams M 12:00PM-02:45PM
5456 OLDTS-3313-C Basic Old Testament I  Ryan Stokes TTH 08:30AM-09:45AM
5457 OLDTS-3323-A Basic Old Testament II  John J. Yeo WF 11:30AM-12:45PM
6237 OLDTS-3323-CF Basic Old Testament II  John J. Yeo  
5458 OLDTS-3333-A Great Themes of Old Testament  John J. Yeo M 08:00AM-10:45AM
5843 OLDTS-4713-A Daniel  Ryan Stokes TTH 07:00AM-08:15AM

Pastoral Ministry

5465 PASMN-3000-A Christian Ministry Practicum  Thomas Kiker  
5466 PASMN-3000-B Christian Ministry Practicum  Deron Biles  
5467 PASMN-3313-A Found for Christian Ministry I  Thomas Kiker TTH 01:00PM-02:15PM
5468 PASMN-3313-B Found for Christian Ministry I  Deron Biles WF 07:00AM-08:15AM
5844 PASMN-4453-A The Chaplain Ministry  John Laing T 01:00PM-03:45PM

Philosophy of Religion

5474 PHILO-4313-A Philosophy of Religion  Robert Loftin TTH 01:00PM-02:15PM
5475 PHILO-4373-A Christian Apologetics  Travis Dickinson M 06:15PM-09:00PM
6498 PHILO-4373-CS Christian Apologetics  William Goff  
5476 PHILO-5373-A Critical Thinking  Paul Gould T 01:15PM-04:00PM

Preaching

5478 PRCHG-3000-A Preaching Practicum  Matthew McKellar  
5479 PRCHG-3000-B Preaching Practicum  Matthew McKellar  
5480 PRCHG-3000-C Preaching Practicum  Vern Charette  
5481 PRCHG-3313-A Intro to Expository Preaching  Vern Charette TH 06:15PM-09:00PM
5482 PRCHG-3313-B Intro to Expository Preaching  Mr Jim Majors M 08:00AM-10:45AM
5483 PRCHG-3313-C Intro to Expository Preaching  Vern Charette TTH 02:30PM-03:45PM
5484 PRCHG-3313-D Intro to Expository Preaching  William Moody WF 11:30AM-12:45PM
5897 PRCHG-3313-KO Intro to Expository Preaching  Shin Chan Jeong TTH 08:30AM-09:45AM
5485 PRCHG-3323-A Advanced Expository Preaching  Matthew McKellar TH 06:15PM-09:00PM
5487 PRCHG-3323-B Advanced Expository Preaching  Matthew McKellar M 08:00AM-10:45AM
5489 PRCHG-3323-C Advanced Expository Preaching  Vern Charette WF 11:30AM-12:45PM
6648 PRCHG-3323-CF Advanced Expository Preaching  Matthew McKellar  
5880 PRCHG-4383-A Evangelistic Preaching  E. Scott Maze WF 07:00AM-08:15AM
6204 PRCHG-5373-A Issues in SBC Preaching  David Allen   -

Systematic Theology

5527 SYSTH-3003-A Systematic Theology I  Kevin Kennedy TTH 11:30AM-12:45PM
5528 SYSTH-3003-B Systematic Theology I  Gerardo Alfaro M 03:00PM-05:45PM
5529 SYSTH-3003-C Systematic Theology I  Dongsun Cho WF 08:30AM-09:45AM
6429 SYSTH-3013-CF Systematic Theology II  Mark Leeds  
6491 SYSTH-3303-C The Trinity  Malcolm Yarnell  
5305 SYSTH-3413-A Biblical Theology of Manhood  Charles Carpenter M 12:00PM-02:45PM
5530 SYSTH-3703-A The Church  Dongsun Cho WF 11:30AM-12:45PM
6227 SYSTH-3703-C The Church  Michael Wilkinson  

Women's Studies

5547 WOMST-3113-A Biblical Thlgy of Womanhood I  Dorothy Patterson TH 06:15PM-09:00PM
5553 WOMST-4033-A Wife of the Equipping Minister  T 06:15PM-09:00PM
5549 WOMST-4043-A Expository Comm of Bib Truth  Candice Finch T 06:15PM-09:00PM

Established 1908 Fort Worth, Texas